ملارد شیر در راه بازار سرمایه

یادداشت حسین معصومی، مدیرعامل ملارد شیر

 

صنعت دامپروری در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته دنیا از صنایع پایه‌ای محسوب می‌شود و با توجه به اهمیت بالای سرانه مصرف شیر و لبنیات در سلامت جامعه، اغلب کشورهای پیشرفته، بخش مهمی از یارانه‌های خود را به این مهم اختصاص می‌دهند؛ چراکه معتقدند کاهش سرانه مصرف شیر و لبنیات قطعا در سال‌های آینده، هزینه‌های بیشتری را برای درمان به دولت و جامعه تحمیل می‌کند.

این هزینه‌ها به‌قدری سنگین است که به هیچ وجه با هزینه‌هایی که دولت می‌تواند در قالب یارانه‌ به صنعت شیر و لبنیات بپردازد، قابل مقایسه نخواهد بود.

براساس مطالعات سنواتی و با توجه به ساختار اقتصادی کشور،  قیمت‌گذاری شیر، عدم ثبات نرخ ارز، تغییرات قدرت خرید مردم و همچنین روش‌های مختلف تشخیص یارانه و عدم اجرای آن به این بخش در سنوات مختلف، حاشیه سود متغیری را در این صنعت شاهد بوده و هستیم.

به‌طوری‌که در بعضی از سال‌ها حاشیه سود گاوداری‌ها افت قابل‌توجهی داشته و برخی از شرکت‌های دامداری کوچک، با مشکلات تداوم فعالیت مواجه شدند. در این شرایط اعطای تسهیلات و یارانه به دامداران می‌تواند این صنعت راهگشا باشد.

تاثیرات مثبت یارانه دولت به صنعت دامداری در مقابل یارانه‌های بسیار سنگین پرداختی به بهداشت و درمان در سلامت جامعه پایدارتر و موثرتر است.

این در حالی است که  صنعت دامپروری از لحاظ گردش مالی، یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های کشاورزی است که به لحاظ اشتغالزایی قابل توجه است؛ همراه با دامداران و صنایع لبنی، زنجیره‌هایی وجود دارد که بخشی از این مجموعه پیچیده محسوب می‌شوند و تقریبا کامل‌ترین غذای طبیعت را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کنند.

سهم هزینه‌های ناخالص شیر و فرآورده‌های لبنی در سبد هزینه‌های خانوارهای ایرانی۷/۹ درصد است و سرانه  مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی در ایران طبق منابع آماری مختلف ۶۶ تا ۱۰۰ کیلوگرم در سال در نوسان است. در حالی که سرانه مصرف در کشورهای توسعه یافته ۳۰۰ کیلوگرم و میانگین جهانی ۱۲۸ کیلوگرم است.

شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر  با حمایت شستا و هلدینگ صنایع عمومی تلاش دارد   برای حفظ سلامت جامعه و توسعه صنعت لبنیات با پیاده سازی نظام مناسب، سهم لبنیات را در سبد غذایی خانوارها افزایش داده تا کشور به استانداردهای جهانی نزدیک شود.

مکانیزاسیون و تجهیز بخش خوراک‌سازی در جهت بالا بردن راندمان، تامین نهاده دام از طریق واردات و خرید مستقیم از واردکننده، افزایش سطح کشت یونجه تا ۱۰۰ هکتار کل ظرفیت موجود کشاورزی و  بهره‌گیری از دانش فنی بروز متخصصان جیره به منظور کاهش قیمت تمام شده و مدیریت ریسک تامین نهاده‌ها از مهمترین استراتژی‌های ملاردشیر در سال گذشته بوده‌است.

logo new شرکت سرمایه گذاری صنایع عمومی تامین