ملارد شیر در راه بازار سرمایه

یادداشت حسین معصومی، مدیرعامل ملارد شیر

 

صنعت دامپروری در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته دنیا از صنایع پایه‌ای محسوب می‌شود و با توجه به اهمیت بالای سرانه مصرف شیر و لبنیات در سلامت جامعه، اغلب کشورهای پیشرفته، بخش مهمی از یارانه‌های خود را به این مهم اختصاص می‌دهند؛ چراکه معتقدند کاهش سرانه مصرف شیر و لبنیات قطعا در سال‌های آینده، هزینه‌های بیشتری را برای درمان به دولت و جامعه تحمیل می‌کند.

این هزینه‌ها به‌قدری سنگین است که به هیچ وجه با هزینه‌هایی که دولت می‌تواند در قالب یارانه‌ به صنعت شیر و لبنیات بپردازد، قابل مقایسه نخواهد بود.

براساس مطالعات سنواتی و با توجه به ساختار اقتصادی کشور،  قیمت‌گذاری شیر، عدم ثبات نرخ ارز، تغییرات قدرت خرید مردم و همچنین روش‌های مختلف تشخیص یارانه و عدم اجرای آن به این بخش در سنوات مختلف، حاشیه سود متغیری را در این صنعت شاهد بوده و هستیم.

به‌طوری‌که در بعضی از سال‌ها حاشیه سود گاوداری‌ها افت قابل‌توجهی داشته و برخی از شرکت‌های دامداری کوچک، با مشکلات تداوم فعالیت مواجه شدند. در این شرایط اعطای تسهیلات و یارانه به دامداران می‌تواند این صنعت راهگشا باشد.

تاثیرات مثبت یارانه دولت به صنعت دامداری در مقابل یارانه‌های بسیار سنگین پرداختی به بهداشت و درمان در سلامت جامعه پایدارتر و موثرتر است.

این در حالی است که  صنعت دامپروری از لحاظ گردش مالی، یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های کشاورزی است که به لحاظ اشتغالزایی قابل توجه است؛ همراه با دامداران و صنایع لبنی، زنجیره‌هایی وجود دارد که بخشی از این مجموعه پیچیده محسوب می‌شوند و تقریبا کامل‌ترین غذای طبیعت را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کنند.

سهم هزینه‌های ناخالص شیر و فرآورده‌های لبنی در سبد هزینه‌های خانوارهای ایرانی۷/۹ درصد است و سرانه  مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی در ایران طبق منابع آماری مختلف ۶۶ تا ۱۰۰ کیلوگرم در سال در نوسان است. در حالی که سرانه مصرف در کشورهای توسعه یافته ۳۰۰ کیلوگرم و میانگین جهانی ۱۲۸ کیلوگرم است.

شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر  با حمایت شستا و هلدینگ صنایع عمومی تلاش دارد   برای حفظ سلامت جامعه و توسعه صنعت لبنیات با پیاده سازی نظام مناسب، سهم لبنیات را در سبد غذایی خانوارها افزایش داده تا کشور به استانداردهای جهانی نزدیک شود.

مکانیزاسیون و تجهیز بخش خوراک‌سازی در جهت بالا بردن راندمان، تامین نهاده دام از طریق واردات و خرید مستقیم از واردکننده، افزایش سطح کشت یونجه تا ۱۰۰ هکتار کل ظرفیت موجود کشاورزی و  بهره‌گیری از دانش فنی بروز متخصصان جیره به منظور کاهش قیمت تمام شده و مدیریت ریسک تامین نهاده‌ها از مهمترین استراتژی‌های ملاردشیر در سال گذشته بوده‌است.

اهم دستاوردهای کلیدی سال ۱۳۹۸ ملارد شیر✅ تولید حدود ۳۲ هزار تن شیر خام

✅ دستیابی به رکورد سرانه تولید ۴۲ کیلوگرم طی سال نسبت به سال قبل

✅ کاهش دوره وصول مطالبات

✅ تامین نقدینگی از منابع ارزان قیمت جهت خرید نهاده‌های دامی و  مواد اولیه موردنیاز شرکت ملارد شیر در راستای  سیست های شستاو هلدینگ صنایع عمومی تامین در حال گذراندن مراحل ورود به بازار سرمایه است.

در همین راستا در تاریخ ۱۰ تیرماه امسال  شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت تا یگ گام د راین راستا برداشته شود. با برنامه ریزی انجام شده تا پایان تیرماه ملارد شیر به بازار سرمایه خواهد پیوست.

این در حالی است که بر اساس گزارش های مالی، درآمد حاصل از فروش ملارد شیر در سال ۹۸ به مبلغ ۸۴۰ میلیارد ریال رسید که با رشد ۵۱ درصدی در مقایسه با سال ۹۷ همراه بود.

در همین حال شرکت با رشد ۶۳ درصدی شاهد دستیابی به ۲۰۰ میلیارد ریال سود ناخالص بود و در همین حال با کسب ۱۶۶ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال سود عملیاتی رشد ۱۱۱ درصدی را در سود عملیاتی کسب کرد.  همچنین با تحقق سود خالص ۱۸۰ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریالی در بودجه ۹۸ شرکت شیر ملارد رشد ۱۱۳ درصدی را شاهد بود.

شرکت ملارد شهریار با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در سال ۱۳۳۳ با بهره‌گیری از ۲۰۰ گاو مولد فعالیت خود را آغاز کرد. در سال‌های بعد ظرفیت واحد به‌تدریج افزایش یافته و در سال ۱۳۶۵ با ظرفیت ۲۲۷۲ راس گاو و گوساله به تایید سازمان دامپزشکی کشور رسیده است.

در سال ۱۳۷۴ مدیریت این موسسه به شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی تحویل داده شد و موسسه در سال ۱۳۸۱ به نام شرکت کشاورزی و دامداری ملارد شیر تغییر داده شد.

این شرکت به عنوان پیشتاز در صنعت دامداری کشور، در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های چشم‌انداز بیست ساله دولت جمهوری اسلامی ایران در صنعت کشاورزی و دامپروری مبنی بر استقلال، خودکفایی و پیشرو بودن در منطقه، در نظر دارد؛ با افزایش بهره‌وری در سیستم تولید فعلی منجر به رسیدن ظرفیت بالقوه روزانه ۱۲۰ تن در کوتاه‌مدت و همزمان با این عملکرد موفق، مبادرت به توسعه و احداث فاز ۲ خط تولید شیرخام در افق دو ساله سازمان قرار دهد.

در همین حال با کنترل تراکم در گله شیری، افزایش راندمان تولید، افزایش راندمان آسایش دام در فری استان تولید شیر در سال ۹۸ به میزان ۳۰ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۳۸۵ کیلوگرم رسید. تغذیه صحیح یکی از مهم‌ترین عوامل مدیریتی موثر در بازده اقتصادی گله است.

عدم تغذیه صحیح باعث کاهش تولید و در نتیجه افزایش هزینه تولید می‌شود. خرید به موقع علوفه، خوراک و کاهش ضایعات آن در کاهش هزینه‌های تغذیه موثر است.

استراتژی‌ و برنامه شرکت بهینه‌ سازی، بالانس جیره و کنترل بهای تمام شده خوراک مصرفی دام با جایگزین کردن اقلام خوراکی جدید با توجه به تغییرات زیاد ناشی از تورم و مشکلات وارداتی و گمرکی این  نهاده‌ها است.

ساخت بزرگترین پروژه گاوداری شرق کشور در شیروان آغاز شد

با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت ویدئو کنفرانس؛ آیین کلنگ زنی بزرگترین گاوداری شمال شرق کشور برگزار شد.

آیین کلنگ زنی بزرگترین گاوداری شمال شرق کشور با ظرفیت ۵۰۰۰ راس دام مولد، ۱۰۰۰۰ راس کل گله و با تولید روزانه بالغ بر ۲۰۰ تن شیر، سالیانه ۱۰۰۰ تن گوشت و ۱۰۰۰ راس تلیسه مازاد و همچنین اشتغال زایی ۳۰۰ نفر بطور مستقیم و ۱۵۰۰ نفر بطور غیر مستقیم روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹، با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل شستا و مسئولان استان خراسان شمالی و شهرستان شیروان، به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

این پروژه توسط شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان از شرکت های زیر مجموعه شرکت سرمایه گذاری صنایع عمومی تامین در حال اجراست و تاکنون ۱۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

ورود گاوهای جرسی به ایران

اولین محموله گاوهای جرسی به تعداد ۴۰۰ راس مربوط به شرکت کشت و دامداری فکا از شرکت‌های تابعه هلدینگ صنایع عمومی تامین از کشور دانمارک پس از عبور از آلمان، لهستان، بلاروس و جمهوری آذربایجان از مرز بیله سوار وارد ایران شدند.

logo new شرکت سرمایه گذاری صنایع عمومی تامین